Osztályvezető főorvos:
Prof.Dr.Rákóczi István egyetemi tanár az orvostudományok doktora

http://imreszul.neologik.hu/images/spacer.gif

A sertésinfluenza (H1N1) vírusfertőzés és terhesség.

Tanácsok a terheseknek

A WHO 2009. júniusában az influenza terjedésével kapcsolatban 6-os fokozatú riasztást adott ki. Ez azt jelenti, hogy a H1N1 influenza vírus gyorsan terjed az országok között és egyes országokon belül. A WHO júliusi jelentésében hangsúlyozta, hogy a terheseknél magasabb a szövődmény aránya, ezért ha egy terhes influenzás lesz, szükséges megfelelően kezelni. Eddig több országból néhány olyan súlyos esetet közöltek, amikor a terhesség influenzafertőzéssel szövődött. Legtöbb ilyen esetben a terheseknél már az influenzafertőzés előtt fennállt más típusú egészségügyi probléma. Megelőző években lezajlott járványszerű influenzafertőzések arra utaltak, hogy a terhesség megnöveli az influenzavírus szövődményeinek az esélyét (anyait és magzatit egyaránt). Ezért a terheseket az influenzafertőzés vonatkozásában az un. „magas rizikójú” (high risk) csoportba kell sorolni. Amennyiben az influenza diagnózisát felállították, úgy el kell kezdeni a vírusellenes (antivirális) kezelést. Az alábbiakban a rendelkezésre álló legújabb információk felhasználásával a terheseknek kívánunk segítséget nyújtani a H1N1 influenza, terhesség alatti előfordulása esetén.

Megelőzés

Régi angol mondás szerint: „Többet ér fél font megelőzés, mint egy font kezelés”. Ez érvényes az influenzára is. A vírus terjedésének megelőzésében kulcsfontosságú a megfelelő személyi és otthoni higiénia. Gyakori kézmosással, valamint fertőtlenítő kéztörlővel hatásosan lehet megelőzni az orrból és garatból kézre kerülő cseppeket. A szülőnek figyelni kell arra is, hogy az újszülött kezeit is megmossa. Szájkendőt kell alkalmazni a szájra és az orra, hogy tüsszentés és köhögés esetén megelőzzék a fertőzés terjedését. A használt papírtörlőt, szájkendőt azonnal a szemétgyűjtőbe kell dobni. A munkafelületeket, a gyermek játszó területén a játékokat, gyakran kell tisztítani. Ajánlatos, hogy a terhes minimálisra csökkentse a gyerekjátékok fogdosását. Használat után a játékokat le kell mosni, vagy nedves ruhával letörölni. A nem hálózati elektromos, elemmel működő plasztik játékok jól tisztíthatóak mosógépben (30-40 oC), ha becsomagolják mosózsákba.

Kezelés

A H1N1 influenzafertőzés ugyanolyan tüneteket okoz terhes, és nem terhes egyénekben, mint a szokásos szezonális influenza. A leggyakoribb tünetek: láz, torokfájás, bedugult orr, testszerte izomfájdalom, fáradtság, ritkán hányás és hasmenés. Ritka esetekben az állapot hirtelen rosszabbodhat is, (nehézlégzés) és tüdőgyulladás alakulhat ki. A terhesség alatti influenzaszerű megbetegedés esetén legfontosabb a láz kezelése. Erre legmegfelelőbb a paracematol készítmények szedése, amelyek a terhesség alatt, veszély nélkül alkalmazhatóak. Az un. non-steroidalis gyulladáscsökkentők szedése (ibuprofen) terhesség alatt nem javasolt. Láz setén helyes, ha a terhes telefonon konzultál a szülésznővel vagy a szülésorvossal, további tanácsokért. Nagyon fontos, hogy vény nélkül kapható gyógyszereket – orvosi javaslat nélkül – ne szedjenek.

Amennyiben a terhes úgy érzi, hogy influenzás a következő tanácsokat helyes követni:

Amennyiben megerősítést nyert, hogy influenzafertőzése van, úgy a családból valaki elmegy a családorvoshoz és beszerzi a vírusellenes gyógyszert.

További javaslatok:

Amennyiben panaszai nem javulnak, vagy rosszabbodnának, értesíteni kell a családorvost.

Az influenzafertőzés kialakulása számos módon megelőzhető

Amennyiben fenti óvintézkedéseket betartják, úgy csökkenteni lehet az influenzafertőzés veszélyét. Hangsúlyozni kell, hogy a járványt okozó vírus nagyon fertőző, és amennyiben betartják a rendszabályokat, abban az esetben sem lehet teljesen kizárni a fertőzés terjedését.

Vírusellenes szerek (antiviralis szerek) alkalmazása a terhesség alatt

A jelenleg elfogadott nemzetközi stratégia az, hogy hatásosan lehessen csökkenteni az influenzavírus terjedését és annak hatását – amennyiben az influenzatünetek jelentkezésekor – minél előbb elkezdődik az antiviralis kezelést.
Ez érvényes a terhesek fertőzése esetén is. Gyakori az, hogy a családorvos által felírt gyógyszert a család valamelyik tagjának kell elhozni.
A vírusellenes szerek nem gyógyítják meg az influenzát, de lerövidíthetik a betegség lefolyását, és így csökkenthető a komplikációk előfordulásának gyakoriságát. Ez különösen akkor érvényes, ha a kezelést a tünetek jelentkezése után 48 órán belül elkezdik.
Jelen ismereteink szerint két vírusellenes szer hatásos a H1N1 influenza vírusával szemben: aseltamivir (Tamiflu®) és a zanamivir (Relenza®).
A legtöbb olyan országban, ahol már az influenzás terheseket kezeltek antiviralis szerekkel a Relenzával történő kezelést javasolják. Ezt a gyógyszert inhalálni kell. Azért javasolják a terheseknek, mert könnyen bejut a torokba és a tüdőkbe, ahol tulajdonképpen hatni kell és csak kis mennyiségben jelenik meg a szisztémás keringésben és így a méhlepényben (elsődleges tehát a helyileg fejti ki a hatását). Ez azt is jelenti, hogy csökkenhet a fejlődő magzatra kifejtett esetleges mellékhatás. Előfordulhat, hogy a családorvos a másik vírusellenes szert javasolja. A Tamiflu is szedhető, tabletta formájában, különösen akkor, ha a terhesnek asthmája van.
Természetesen minden gyógyszernek lehetnek mellékhatásai. Így a Relenza alkalmazása során pl. a leggyakoribb mellékhatás a nehézlégzés. Ismert asthma esetén mindig legyen kéznél az ashtma kezelésnél használatos inhalátor. Helyesebb, ha ilyen esetben a terhes inkább Tamiflu tablettát szed.
Amennyiben a tünetek nem javulnak, erről a családorvost informálni kell. A vírusellenes szer alkalmazási ideje egy hét. A kezelést minél előbb ajánlatos elkezdeni.
Az Európai Gyógyszerügynökség megvizsgálta a vírusellenes szerekkel kapcsolatos tudományos adatokat, amelyeket a terhességgel, a szoptatással és az 1 év alatti gyermekekkel kapcsolatos kezelések során eddig közöltek. Az Ügynökség véleménye szerint a vírusellenes szerek hatásosak és nincs adat arról, hogy bármilyen káros hatást fejtenének ki a terhesség alatt a fejlődő magzatra és az 1 év alatti gyermekekre.
Hangsúlyozni kell, hogy a vírusellenes szerek hatásos gyógyszerek és csak orvosi javaslatra, receptre szabad beszerezni és alkalmazni.

Vakcina

Miután a H1N1 egy új influenzatörzs, jelenleg még nincs vakcina, ennek kifejlesztéséhez idő kell. Annak ellenére, hogy világszerte – így hazánkban is – nagy erővel dolgoznak az új vakcina előállításán, várhatóan csak 2009. őszén várható ennek megjelenése.
Számos külföldi ajánlás szerint azoknak a terheseknél, akiknél egyéb okok miatt fokozott a rizikó (pl. tüdőbetegség) lehetőség szerint minél előbb védőoltásban kell részesíteni, függetlenül a terhesség korától.
Minden országban a megfelelő eü. szervezet (hazánkban az ÁNTSZ) határozza meg, hogy a vakcina birtokában milyen rizikócsoportok mikor és hogyan kapjanak az influenza védőoltást.

Járóbeteg szakrendelések

Azon terhesek, akiknél nem jelentkeznek az influenza tünetek (de szükséges a szülészeti kontroll) a megadott időpontban megjelenhetnek a rendeléseken, hacsak lokálisan más rendelkezés nem történik. Javasolt azonban az u.n. alacsony rizikójú terheseknél (pl. rutin CTG), hogy influenzajárvány esetén ne utazzanak a kórházba. Ilyenkor helyes ezt megbeszélni a szülésznővel, vagy az orvossal. Előfordulhat az is, hogy a személyzet betegsége miatt bizonyos rutinvizsgálatokat el kell halasztani (pl. a 18 hetes un. genetikai UH vizsgálatot a 20.-22. hétre lehet áthelyezni).
Járvány esetén nagyon lényeges, hogy a terhesek folyamatosan legyenek tájékoztatva a kórházi felvétel esetleges változásáról és a terhesség alatti vizsgálatok módjáról (ha van az intézet szülészeti osztályának saját web-lapja, úgy az erre nagyon alkalmas információs lehetőség).

Szülés a kórházban

Járvány esetén mérlegelni kell a tervezett beavatkozások ideiglenes áthelyezését. Igy pl. tervezett szülésindukciót vagy elektiv császármetszést néhány nappal célszerű elhalasztani. Előfordulhat, hogy a választott kórház túlterhelt. Ilyen esetben el kell fogadni, hogy a terhes nem a választott kórházban szül, hanem egy másik, kevésbé megterhelt osztályon.
A járvány idején az egyes szülészeti osztályoknak szorosan együtt kell működniük, hogy biztosítani lehessen a folyamatos szülészeti ellátást.

Szülés utáni időszak

Járvány esetén a gyermekágyasoknak javasolni kell, hogy amennyiben lehetséges a szülés után 2 hónapig minimális legyen a látogatók száma. Ezzel csökkenthető az anya és az újszülött fertőzésének veszélye. Amennyiben a család valamelyik tagja influenzás lesz, úgy el kell különíteni, lehetőség szerint külön szobában.
Amennyiben az újszülött lesz influenzás, úgy az újszülöttet speciális újszülött osztályon kell kezelni. Amennyiben az anya lesz beteg, és az újszülött nem kapta el az influenzát, helyes a gyermekágyast egy rövid időre elkülöníteni és az újszülött ellátást a család más tagjára bízni. Erre azonban ritkán van szükség.

Újszülött ellátás

A vírus anyáról újszülöttre való terjedését az anya jó személyes higiéniájával lehet megelőzni. A kéznek mindig tisztának kell lennie, mindig meg kell mosni, amikor az újszülöttel kontaktusba kerül. Minden olyan ruhát, amely fertőzött lehet, le kell cserélni. Az anyának figyelemmel kell lenni az újszülöttjének higiéniájára is, az újszülött környezetét mindig tisztán kell tartani.

Mit kell tenni, ha az újszülött H1N1 fertőzött lesz?

A tünetek az újszülötteknél is hasonlóak, mint a felnőtteknél: láz, köhögés, étvágytalanság. Az újszülött fáradt és ingerlékeny lesz, és csak segítséggel táplálható. Amennyiben az újszülöttnél magas láz lép fel, nehézlégzés jelentkezne, ismétlődő köhögéssel azonnal hívni kell a körzeti gyermekorvost.

Szoptatás

A szülés után – amennyiben szükséges vírusellenes szer – a Tamiflu szedését javasolják. Ennek szedése kapcsán ugyanis nem szükséges már a méhen belüli magzatra kifejtett hatást figyelembe venni. A Relenza szintén alkalmazható a gyermekágyban. A gyermekágyas anyát biztatni kell a szoptatásra. Amennyiben az anya, vagy az újszülött beteg, úgy helyes továbbra is a lefejt anyatejet az újszülöttnek adni. A vírus tejjel való átjutása pontosan nem ismert. Hangsúlyozni kell azonban, hogy az anyatej nagyon fontos az újszülött számára, hogy minden fertőzéssel – és így az influenzavírus okozta megbetegedéssel – szembeni védekezőképességet fokozza.

Prof. Dr. Rákóczi István